Mākslīgie zobi jeb zobu implanti

Jul 21, 2016 by

zobu implantiJa dažādu iemeslu dēļ gadījies zaudēt kādu no saviem dabīgajiem zobiem, bet ar tukšu vietu mutē dzīvot nevēlaties, ir divas iespējas – kronītis vai implants. Vairāku zaudētu zobu aizstāšanai mūsdienās joprojām tiek izmantota arī protēze jeb izņemam platīte, kurā iestrādāti trūkstošo zobu modeļi. Tomēr par modernāko un efektīvāko zobu atjaunošanas metodi Latvijā uzskata zobu implantus.

Pasaulē šādā veidā trūkstošos zobus aizvieto jau vairākus gadu desmitus, bet pie mums šis protezēšanas veids joprojām rada daudz jautājumu – kā tos ievieto, cik tie ir droši un, cik tie maksā?

Kad ieradīsities pie zobārsta, viņš novērtēs jūsu mutes dobuma veselības stāvokli un piedāvās iespējamos risinājumus, kā būtu iespējams aizstāt zaudētos zobus. Tukšu vietu mutē atstāt nebūtu ieteicams, jo, ja žokļa kauls zaudēs ierasto slodzi, tas sāks atrofēties, un pārējie zobi var mainīt savu novietojumu, radot spraugas un mainot sakodienu. Turklāt ar zobu implantu ievietošanu nevajadzētu kavēties pārāk ilgi, jo vilcināšanās var novest pie tā, ka žokļa kaula pārmaiņas to vairs neļaus veikt.

Cilvēki, dodoties pie speciālista, bieži jautā – kuru variantu izvēlēties – kronīšus vai implantus? Pirmkārt, jāņem vērā, ka zobu implanti nav lēts prieks, taču tie pilnībā kompensē ieguldīto naudu ar savām funkcijām un izskatu. Savukārt zobu kronīši ir pieejami teju ikvienam, kuram tas nepieciešams. Tiesa gan, lai ievietotu kronīšus, nepieciešams apvīlēt blakus esošos, veselos zobus, lai uz tiem nostiprinātu tiltus.

Atšķirībā no kronīšiem, zobu implanti rada pareizu slodzi žokļa kaulam, līdz ar to, saglabājas atbilstoša žokļa funkcionalitāte. Tomēr ir arī gadījumi, kad implantus nevar ievietot. Ir svarīgi, lai žokļa kaula apjoms būtu pietiekams. Kā jau minējām iepriekš, ja zaudētā zoba vieta pārāk ilgi ir bijusi tukša, un kauls zem tās nav saņēmis vajadzīgo slodzi, žoklis kļūst šaurāks, un vienkārši vairs nav vietas, kur ievietot implantu. Tādēļ speciālisti ierosina implantu ievietot tuvāko mēnešu vai pusgada laikā pēc zoba zaudēšanas.

Arī vieta, kur plānots ievietot implantu, ir noteicoša. Tā kā gan apakšžokli iet nervs, smagākas kaula atrofijas rezultātā, implantu nevarēs ievietot, jo tad tiks aizskarts nervs. Savukārt augšžoklis ir specifisks ar to, ka virs tā ir dažādi dobumi – deguna u.c., kuru ievietojums jāņem vērā, ievietojot implantu. Tāpat šādas procedūras īstenošanu ietekmē arī tas, vai pacientam ir kādas hroniskas slimības, alerģijas, problēmas ar asinsspiedienu, veiktas nopietnas operācijas utt.

Tāpat implantēšanai ir vecuma ierobežojumi. Meitenēm tos iespējams ievietot jau no 16-17 gadu vecuma, savukārt puišiem šī iespēja ir pieejama no 19-20 gadiem. Maksimālais vecums gan nav noteikts, tomēr ļoti liela loma ir cilvēka kopējam veselības stāvoklim.

Zobu implanti prasa arī īpašu mutes higiēnu, tādēļ tos neiesaka cilvēkiem, kuri neuzskata mutes dobuma kopšanu par obligātu. Ja aplikuma dēļ iekaist smaganas, implantus iespējams zaudēt.

Zobu implantu ievietošana nenotiek vienā reizē. Ja implantē vienu zobu, pie jauna var tikt aptuveni četru mēnešu laikā, savukārt, ja nepieciešams aizvietot vairākus zobus, šis process var ieilgt līdz astoņiem mēnešiem.

Implantēšana ir ķirurģiska procedūra, un  tā notiek vietējā narkozē. Jārēķinās, ka pēc tam var būt pietūkums, jutīgums, kā arī konkrētā vieta mute var smelgt, līdzīgi kā pēc zoba izraušanas. Pēc implanta ievietošanas kaulā, jāgaida aptuveni trīs mēneši, kamēr šīs vieta sadzīst, un tikai tad var veidot keramikas kroni, kuru uzstāda un implanta jeb mākslīgās saknes.

Pēdējais, ko derētu ņemt vērā – implantu ievietošana izmaksā aptuveni 2000 eiro.

 

Related Posts

Share This

                Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Leave a Reply

777