Zobārstniecība grūtniecības laikā – Kas par to būtu jāzin?

Feb 25, 2016 by

zobarstnieciba grutniecibas laikaGrūtniecība sievietes organismā rada neskaitāmi daudz hormonālo izmaiņu un šādu hormonālo izmaiņu ietekmē var rasties arī dažādas zobu veselības problēmas, piemēram, smaganu slimības, emaljas bojājumi un zobu zaudēšana. Tomēr jāatceras, ka tomēr pastāv vairākas iespējas, ko var darīt, lai aizsargātu savu mutes dobuma veselību šajā svarīgajā dzīves posmā.

Iesākumā – kas var ietekmēt zobu veselību grūtniecības laikā? Viens no šādiem faktoriem – rīta nelabums. Rīta nelabumi, vemšana būtiski var ietekmt zobu emaljas veselīgumu. Lai mazinātu nelabumus, var jautāt padomu ārstam, vai dzert ingvera tēju. Pēc rīta nelabuma var izskalot kārtīgi muti ar ūdeni un dzeramo sodu, lai netralizētu skābes, kas rodas no vemšanas un novērstu zobu emaljas bojāšanos. Arī grūtniecības laikā nepieciešams rūpīgi  kopt zobus – jātīra zobi vismaz divas reizes dienā, jālieto zobu diegs, jāizvairās no produktiem un pārāk daudz cukurotiem ēdieniem, lai saglabātu zobu veselību.

Grūtniecības laika hormoni palielina arī iespēju saslimt ar smaganu slimībām. Varam censties novērst šo iespējamību, saglabājot tīru mutes dobumu, kā arī regulāri apmeklējot savu zobārstu grūtniecības laikā. Protams, pašai arī jāseko līdzi savam zobu veselības stāvoklim, piemēram, ja parādās simptomi – smaganu asiņošana, tādā gadījumā steidzīgi jāmeklē zobārsta palīdzība,  kas var palīdzēt stabilizēt situāciju un neļaut smaganu saslimšanai attīstīties tālāk.

Bieži vien grūtnieces nepievērš īpašu uzmanību zobu veselībai un ārstēšanai, tomēr šajā laikā tie prasa visvairāk rūpīgu kopšanu. Zobu bojāšanās iemesli var būt arī kalcija trūkums organismā. Grūtniecības laikā patērējas milzīgs daudzums kalcija. Ja māte patērē nepietiekami daudz pārtikas produktus, kas satur kalciju, vai nelieto papildus vitamīnus, organisms sāk mobilizēt kalciju no mātes kauliem bērnam, kā rezultātā pirmos skarot zobus. Var mainīties arī siekalu struktūra. Fosfāti un kalcijs, kas ir daļa no siekalām, spēlē nozīmīgu lomu, stiprinot zobu emalju, bet grūtniecības laikā šis mikroelementu līmenis samazinās, tāpēc samazinās aizsardzības līmenis zobiem.

Grūtniecēm, lai labāk rūpētos par savu zobu veselību, būtu nepieciešamas regulāras vizītes pie zobārsta visā grūtniecības laikā, jāievēro rūpīga mutes higiēna, jācenšas veikt smaganu masāžas, kas uzlabo asinsriti un stiprina smaganas, kā arī, pats par sevi, jālieto uzturā kalciju saturoša pārtika.

Vairāk informācijas: http://www.medicine.lv/raksti/mutes-veselibas-nedela

                Ienakumi no sis reklamas nonak labdaribai

Leave a Reply

777